blockchain in healthcare

بلاکچین و سلامتی

صنعت بهداشت و درمان به دو سطح ملی و بین المللی تقسیم شده است. در واقع هر کشوری سیستم بهداشتی خود را دارد. با این حال، تقریبا تمام حوزه‌های قضایی، نهاد‌های خصوصی و دولتی در این صنعت حضور دارند و ترجیح می‌دهند اطلاعات بیماران خود را مخفی نگه دارند.

چالش‌ها و مسائل

مشکل این موضوع چیست؟ مشکلات را در دو زیر گروه اصلی قرار می دهیم:

کارایی: سیستم فعلی از کارایی بالایی برخوردار نیست و نیاز به تکرار دارد. اگر به پزشک جدیدی مراجعه می‌کنید، مجبورید او را با پیشینه درمانی و پزشکی خود به صورت آشنا کنید، این موضوع ممکن است دقیق و یا حتی برخی از اطلاعات عنوان نشده باشد. گاهی ممکن است مجبور شوید بارها و بارها از طریق معاینات مشابه در بیمارستان‌های مختلف،که اتلاف زمان و منابع است. یا ممکن است شما، زمان و هزینه خود را برای بازگو کردن سابقه پزشکی خود تلف کنید. به کشور دیگری سفر کرده‌اید، یک مشکل پزشکی داشته باشید و نیاز است وضعیت پزشکی خود را به یک دکتر خارجی توضیح دهید.

کنترل بر اطلاعات: در سیستم فعلی، بیمارستان‌ها در حال کنترل بیمار هستند و بیماران بر روی اطلاعات شخصی خود هیچ کنترلی ندارند. درهنگام انتظار برای آمدن کمک‌های پزشکی، مردم اطلاعات شخصی خود را بدون فکر کردن، به آن‌ها می‌دهند. بیمارستان‌ها اطلاعات اشخاص را جمع آوری می کنند بدون آنکه بابت کاری که با آن انجام می‌دهند پاسخگو باشند. از آنجا که بیماران پیش از انجام آزمایش‌ها تمام برگه‌های پیش از معاینه را امضا می‌کنند، بیمارستان‌ها “اجازه لازم برای پردازش این اطلاعات را دریافت می کنند و از آن بهره مند می‌شوند”.

بلاک چین در این مسیر چه کمکی می‌کند؟

 

همان طور که قبلا ذکر شد، تکنولوژی بلاکچین یک روش ثبت و ضبط داده‌ها است که داده‌ها را در بلوک‌های کامل شده با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری ذخیره می‌کند. در دنیای بلاکچین هیچ قدرت مرکزی وجود ندارد. در بلاکچین داده‌ها توسط کاربران در شبکه انتخاب و ذخیره می شوند.

 

همانطور که در بالا توضیح داده شد، مشکل موجود در صنعت مراقبت‎های بهداشتی، تقلیل و کنترل است و فناوری بلاکچین می‌تواند راه حل‌هایی برای این مشکلات ارائه دهد.

 

سابقه پزشکی تنها شامل تمام معاینات پزشکی می‌باشد.

 

با توجه به تقسیم‌بندی و کارایی، تکنولوژی بلاکچین می‌تواند کمک کند، زیرا یک نسخه صحیح را در یک فهرست توزیع شده فراهم می‌کند. این عبارت برای اطلاعات بیمار چه معنایی دارد؟

به کمک تکنولوژی بلاکچین، سابقه پزشکی بیماران می‌تواند بر روی چندین گره ذخیره شود که این گره‌ها می توانند نهاد‌های مختلف در صنعت مراقبت‌های بهداشتی باشد و همچنین می‌پتوان گفت هر گره یک کپی مشابه دارد.

 

دسترسی و کنترل؟

هنگامی که به دسترسی و کنترل اطلاعات می‌رسد، جزئیات کمی در رابطه با تکنولوژی بلاکچین مورد نیاز است. این تکنولوژی با بیت کوین محبوب شده، که یک رمزنگاری مجازی در یک بلوک عمومی و مجاز است. هدف بیت کوین این بود که سیستم پرداخت مبتنی بر واسطه فعلی را با یک سیستم مبتنی بر همکار یکپارچه جایگزین کند. از این رو، بیت کوین ساخته شده تا به هرکسی اجازه مشارکت دهد.

با توجه به اینکه سابقه بیماری افراد یک اطلاعات حساس و شخصی است که نمی توان آن را ذخیره و به صورت عمومی در دسترس قرار داد، ما باید از یک بلوک خصوصی و مجاز استفاده کنیم. در حالت ایده آل، بیمارستان‌ها و نهادهای دولتی ذخیره ساز تمام اطلاعات خواهند بود؛ بیمارانی که رضایت آنها برای دسترسی به داده‌ها  به پزشکانی که مجاز به نوشتن اطلاعات هستند داده می‌شود اما استفاده مجدد تنها رضایت بیمار را نیاز دارد. چنین سناریویی مشکلات فوق را حل می کند.

 

مشاغل اضافی؟

استفاده از تکنولوژی بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، علاوه بر حل برخی از مشکلات، از  راه‌های دیگری به برخی از صنایع دیگر دیگر کمک می‌کند.

 

اول، با توجه به موافقت بیمار، اجازه استفاده از حجم زیادی از اطلاعات پزشکی را برای اهداف تحقیقی می‌دهد. به جای نهاد‌های جداگانه‌ای که روی مجموعه‌ی کوچکی از داده‌ها کار می‌کنند، چنین جمع‌آوری‌ای به ما کمک خواهد کرد تا یک مجموعه بزرگ از داده‌ها را برای کار و یافتن داروهای مؤثر و درمان‌ها داشته باشیم.

 

دوم، تکنولوژی بلاکچین در پروژه‌های توالی ژنوم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی احتمالا روند را تسهیل کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 

سوم، هنگامی که با تکنولوژی‌های شناختی ترکیب شده، اطلاعات ذخیره شده در بلوک در سابقه پزشکی بیمار می‌توانند برای بهبود تشخیص خودکار استفاده شوند. این نه تنها سرعت فرآیند تشخیص را افزایش می‌دهد بلکه به افرادی که دسترسی به تجهیزات پیشرفته‌ای ندارند اجازه می‌دهد تا تشخیص دهند.