IoT به زبان ساده

آیا تا به حال با مفهوم IoT  سر و کار داشته اید؟

اگر اطلاعات زیادی در این حوزه ندارید پس بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید، IoT  مخفف عبارت Internet of things  است که در سال ۱۹۹۹ توسط شخصی به نام کوین اشتون معرفی شد و در چند سال گذشته این موضوع در حوزه IT  ایران مورد بررسی قرار گرفته.

IoT  به معنای کنترل اشیا از طریق اینترنت است، به این صورت که thing ها به شبکه متصل می شوند و بعد توانایی این را پیدا می کنند که کارهایشان را به صورت خودکار انجام دهند.

IoT   پروسه راحت کردن زندگی شماست، به این صورت که thing  مورد نظر شما بعد از اتصال به شبکه، تغییراتی که در محیط اطرافشان رخ داده را بررسی می کنند و نسبت به داده هایی که دریافت می کنند پاسخ های صحیحی را به صورت خودکار نشان می دهند.

اما وقتی در مورد اینترنت اشیا حرف می زنیم، دقیقا چه گستره ای را مورد بررسی قرار می دهیم یا اینکه منظور از things  دقیقا چه چیزهایی است؟

things  می تواند هر چیزی باشد. خودرو، گوشی موبایل یا هر چیز دیگری، به عبارتی  things بدون محدودیت!

اما لطفا IoT  را با IoE   اشتباه نگیرید!

IoE  به معنای Internet of Everything  روی مجموعه ای از داده ها و روشی که آنها را با یکدیگر ترکیب کرده است، تمرکز می کند  اما  IoT یک فناوری M2M  یا به عبارتی Machine to Machine برای کنترل کردن اشیاء از طریق شبکه و اینترنت است.